books 2017 (2/2)

30. prosince 2017 v 20:48 | R. |  inspiration.
první část článku najdete tady.

1. Trainspotting

Výsledek obrázku pro trainspotting kniha

předpokládám, že poměrně dost lidí se setkalo s filmem Trainspotting z roku 1996. tento snímek je ovšem natočen podle knižní předlohy od Irvina Welshe. a vzhledem k tomu, že film je pro mě srdcovou záležitostí (a to dokonce i dvojka, která teprve nedávno přišla do kin), nemohla jsem si knižní zpracování nechat ujít.

(jen dodám, že jsem četla český překlad z roku 2004, nikoliv roku 2013 - novější verze prošla údajně výraznou revizí, ale nedokážu porovnat.)

pro ty, kteří se s Trainspottingem ještě nesetkali - jedná se o krátké povídky a ústřižky ze životů skupinky mladých lidí ze Skotska, z nichž se většina potýká se závislostí na heroinu. stejně jako ve filmu, i zde se dá za klíčovou postavu považovat Renton, který se snaží se svého návyku zbavit. setkáváme se tak s abstinenčními příznaky, depresemi, sexuálními pudy a spoustou dalších situací.


přiznávám se, že, vzhledem k tomu, že jsem viděla film, jsem musela neustále porovnávat. některé postavy i situace se poměrně dost liší, je tady samozřejmě všechno daleko širší, vykreslené do hloubky. na druhou stranu, některé - pro mě důležité - momenty jsou popsány jako kdyby vlastně naprosto o nic nešlo. (a věřte mi, že teď bych tak ráda hodila pár spoilerů...) paradoxně tak musím říct, že film je pro mě v tomto případě daleko silnějším zážitkem, ačkoliv je to možná právě díky Dannymu Boylovi, který, ať už chci nebo ne, většině postav vdechl daleko větší lidskost. postavy ve Welshově podání jsou zkrátka a dobře jen nechutný sobecký feťáci...


2. Hrdý Budžes


tenounká knížka o žákyni 2. třídy Helence, její rodině a zážitcích, komunismu... asi je zbytečné ji nějak hlouběji popisovat, protože právě tohle je celou její náplní. jakkoliv jednoduše to zní, podle mě je to jeden z nejlepších důkazů o tom, jak celá ta situace byla špatně. je to neuvěřitelně vtipné i smutné zároveň, tak jednoduše uvěřitelné a snadné, opravdově dětské.

navíc, není moc knížek, které bych otevřela jen z čisté nudy a pak pokračovala s takovým nadšením, ačkoliv jsem neměla nejmenší tušení, o čem to má celé být. Helenka příběh vypráví s opravdovou a zcela uvěřitelnou dětskou nevinností, s naprostým nezájmem o politické dění a mnohé události si vysvětluje po svém. jestli se mi něco líbilo, tak to byla schopnost Ireny Douskové jasně sdělit, co se děje, aniž by danou věc vůbec pojmenovala. často hořké okamžiky tak dokázala odlehčit a zároveň jim jaksi přidat na intenzitě.

rozhodně doporučuju, obvlášť pokud hledáte nějakou snesitelnou maturitní četbu, je to podle mě skvělá volba.

3. Kulička


povídka je o skupince lidí - tří bohatých párů, dvou jeptišek, demokrata a prostitutky - která se vydává do Le Havre, aby unikla před Němci, kteří okupují jejich domovy. prvotní opovržení nad Kuličkou, nevěstkou, střídají sympatie, když přichází hlad a žízeň a dovolují jí vstoupit mezi sebe. nic ovšem není tak růžové, jak se může zdát, a když zastavují na noc v hostinci, jsou nuceni odejít, nepůjde-li Kulička s pruským vojákem. zde dochází k hlavnímu zvratu a zradě dobrosrdečné Kuličky.

v podstatě jsem začala číst čistě ze zvědavosti a nudy, po tom, co jsme tuhle knížku nějak řešili v češtině a já si vzpomněla na její úryvek ještě někde z čítanky na základce. a tak jsem ji během jedné cesty z práce přečetla, v podstatě jedním dechem, trochu smutná, trochu pobavená a dost mile překvapená.


kromě zdlouhavého začátku to dost utíká, takže pokud hledáte něco, co nebudete číst moc dlouho a zároveň má určitou myšlenku, vyvolá emoce a něco si odnesete, pak rozhodněte sáhněte právě po Kuličce. nemluvě o tom, že do výběru k maturitě je to myslím naprosto ideální volba.

4. Autismus & Chardonnay

Výsledek obrázku pro autismus a chardonnay

Martin Selner je člověk poměrně populární na facebooku a twitteru svým osobitým, trochu strohým humorem, který je plný mého milovaného sarkasmu. typický je jím i jeho blog - a samozřejmě taky knížka, která letos vyšla. Selner přibližuje prostředí, ve kterém se pohybuje - stará se o autistické děti, které jejich rodiče sami nezvládají. pomocí krátkých zápisků tak spojuje zdánlivě nespojitelné, životy tolika neobyčejných dětí i ten svůj.

vzhledem k tomu, že Selnera už nějakou dobu sleduju na sociálních mediích, byla jsem samozřejmě zvědavá i na knihu. koupila jsem ji původně jako dárek pro mamku, ale neodolala jsem a přečetla ji ještě než jsem ji darovala a musím říct, že jsem nebyla zklamaná. ačkoliv jsem čekala možná trochu hlubší vysvětlení, možná i víc melancholie... celý přístup k autismu mi byl dost sympatický. není to úplně veselé čtení, na druhou stranu jsem si dost podstatně začala uvědomovat, kolik toho člověk vlastně má, i když má pocit, že nemá vlastně vůbec nic. přečetla jsem jedním dechem.

5. Muž jménem Ove


tuhle knížku jsem zase kupovala jako dárek pro moji babičku a byla to koupě založená čistě na hrubým popisu, o čem kniha je. a opět přišla zvědavost, takže jsem ji přečetla. a po dlouhé době jsem si u čtení zase pobrečela.

Muž jménem Ove je, jak už napovídá název, o Ovem, osamělém staříkovi, který přišel o ženu a následně i o práci. když dostane výpověď, je rozhodnutý svůj život ukončit a vrátit se ke své ženě, která mu tolik chybí. jeho pokusy o sebevraždu však neustále někdo bojkotuje.

je zbytečné knihu nějak víc popisovat. její myšlenka a hodnota je ukrytá v každém řádku a čím lépe Oveho znáte, tím radši ho musíte mít. je to příběh o osamělosti, stáří, ale i kráse života, vzájemné podpoře a lidkosti. hodně jsem se smála. párkrát jsem uronila slzičku. zkrátka a dobře, tohle je jedna z knížek, kterou bych doporučila snad úplně každému.

6. Neradost

Výsledek obrázku pro neradost

nevím, jak se to stalo, že se teď nějak častěji dostávám k českým autorům, přiznám se, že je úplně nevyhledávám. neradost ale byla jednou z těch knih, kterou jsem - i přes její poměrně vysokou cenu - prostě musela mít. a přiznám se, že když jsem si ji objednávala, vlastně jsem ani pořádně nevěděla co čekat. jedinou informací pro mě bylo, že je to kniha o depresi. a chtěla jsem vědět víc.

neradost je víc než čímkoliv jiným asi právě deníkem. obsahuje útržky myšlenek a pocitů, toho pro mě tolik známýho pekla. snaží se pojmenovat nemoc, se kterou má v dnešní době zkušenost tolik lidí a přesto je něčím zcela nepochopeným. párkrát jsem během čtení byla naštvaná, párkrát mi srdce krvácelo tolik, že jsem ji chtěla vzít a roztrhat, protože myšlenky, které tak drze podsunuje, ještě asi nejsem připravená unést. nebylo to vždycky příjemné... vždycky to bylo opravdové.

pokud máte zkušenost s psychickou poruchou, rozhodně doporučuju si ji zkusit přečíst. lidem, kteří tuhle zkušenost nemají, bych to naopak možná ani nedoporučovala. těžko říct, pořád si říkám, že z pohledu někoho s bezproblémovou hlavou to musí vypadat jako snůška patetickejch keců. ale třeba ne...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Damien is online Damien is online | Web | 31. prosince 2017 v 12:18 | Reagovat

Knihu “Muž menom Ove” som čítal a stala sa jednou z mojich najobľúbenejších. Veľmi pekný príbeh plný ľudskosti. Aj film je dobre spracovaný.

2 German Music German Music | Web | 31. prosince 2017 v 12:40 | Reagovat

Přeji ti, aby byl nový rok 2018 plný úspěchů, zdraví, lásky, pohody a štěstí. :) Jinak tu žlutou mám doma.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama